ŠKOLNÍ ROK 2021/2022

 

Dobrý skutek II

Na poslední schůzi žákovského parlamentu jsme rozhodli takto (viz plakát). Děkujeme všem, co se do splnění nějakého dobrého skutku vrhli po hlavě. Zároveň upozorňujeme, že jakékoliv zapojení do této akce je naprosto dobrovolné. Respektujeme, že možnosti zapojení žáků či celých tříd mohou být omezené. 

skutek

 

Dobrý skutek

Na prosinec jsme si dali jasný cíl. Uskutečnit nějaký dobrý skutek! Jsme si moc dobře vědomi toho, že ne každý má na Vánoce štěstí jako my. 

Vymyslete v každé třídě, jak bychom mohli společně jako škola udělat někomu radost v našem okolí. Nápady shromáždíme na schůzi žákovského parlamentu, která se uskuteční 24. 11. a dáme vám vědět, jaký vítězný nápad následně uskutečníme. Radost můžete samozřejmě udělat někomu ve svém okolí samostatně i jako třída. Je jen na vás, komu a jak pomůžete. Buďte to vy, kdo vykouzlí úsměv lidem/zvířátkům kolem nás, kteří to doopravdy potřebují.

 

Den šílených účesů

Malá ochutnávka ze dne šílených účesů, který na naší škole proběhl ve středu 10. listopadu. 

 

Školní merch je tady!

Milí spolužáci,

rádi bychom Vám touto cestou představili jednu skvělou novinku!
Nechali jsme si jako škola vytvořit svoji vlastní volnočasovou školní kolekci oblečení, kterou je možné si aktuálně pořídit na našem eshopu zde: https://www.kraloveskoly.cz/zsvn/

Objednávání je již spuštěno a bude možné až do 8. listopadu. Následně se eshop uzavře a objednané zboží půjde do výroby. Neváhejte proto, pokud si chcete pořídit ten svůj kousek ze školní kolekce. Doufáme, že budete mít z naší nové kolekce stejnou radost jako my!
Zároveň děkujeme všem, co se minulý týden zapojili do hlasování o nejlepší motiv naší školy. Vyhrál motiv č. 1.

S pozdravem a přáním krásného dne

Žákovský parlament

 

Nová školní kolekce je tady!

Milí spolužáci, 

je to tady! Do školy přichází nová školní kolekce a jste to právě Vy, kdo rozhodne o její podobě! Hlasujte do 15. 10. o tom, který ze tří motivů se Vám líbí nejvíce. Vítězný motiv potom použijeme na vytvoření celé kolekce, kde najdete nejen mikiny a trička, ale i tepláky, batohy, čepice a další kousky. :)
Hlasovat můžete zde: https://schoolsunited.cz/hlasovani/742215a0

Děkujeme za spolupráci.

Vaši parlamenťáci

thumbnail Hlasovaci plakat 1

Obecné informace
Chceš pracovat v žákovském parlamentu?
Podmínky, které bys měl splňovat:
mít čas na společná setkání
být připraven/a/ převzít odpovědnost a hájit zájmy spolužáků
nevyhýbat se práci pro druhé
nemít slabý prospěch (občas musíme pracovat v době výuky – musíš si sám/a/ doplnit učivo) ani problémy s kázní
dokázat se vyjadřovat kultivovaně, umět obhájit své názory a požadavky.
Jak se můžeš stát členem žákovského parlamentu?
V žákovském parlamentu se setkávají žáci, kteří byli zvoleni ve svých třídách za zástupce třídních kolektivů. Do žákovského parlamentu jsou zvolení zástupci 5. – 9. tříd, na schůzky pravidelně docházejí i zástupci čtvrtých tříd, aby se seznámili s jeho činností.


Co dělá takový "parlameňták"?

Pod vedením koordinátora se snaží změnit školu tak, aby se v ní všichni cítili lépe.
Komunikuje s vedením školy, učiteli a spolužáky.
Přinášejí vlastní náměty pro činnost parlamentu.
Přinášejí informace, připomínky a náměty z ŽP do své třídy a naopak.
Aktivně se podílejí na aktivitách a projektech ŽP.
Reprezentuje školu na mimoškolních akcích.

 

ŠKOLNÍ ROK 2020/2021

Ve školním roce 2020/2021 jsme chtěli pokračovat v řadě projektů z minulých let a zároveň dát prostor projektům novým, ale naše aktivity a pravidelné osobní setkávání zkomplikovala epidemie koronaviru. Abychom byli stále ve spojení, ihned na začátku školního roku jsme si založili skupinu v MS Teams, kde jsme mezi sebou sdíleli různé informace, připomínky a uskutečnili několik online schůzek.

Těšíme se, že ten další školní rok budeme moci konečně realizovat nápady, které jsme nyní řešili pouze v online prostoru.

 

ŠKOLNÍ ROK 2019/2020

Co vše se nám povedlo v tomto školním roce?

 • Pokračovali jsme z loňského roku ve sběru knih, kterými jsme doplňovali knihovničky na chodbách školy.
 • Také jsme pokračovali ve sběru papíru. Z vytěžežených peněz jsme dokupovali věci na výzdobu školy. 
 • Pořádáli jsme akce - např. Teplákový den, Mezinárodní den, Den bez mobilů, Nejkrásnější vánoční výzdoba třídy a mnoho dalších. Do akce Den šílených účesů se zapojily i některé paní učitelky (viz foto).
b212a2a7 f7a9 40e6 ad2c a03de8bdea72
 • Soutěžili jsme v projektu Buď Safe Online o přednášku Jirky Krále a expertů z Avastu. Bojovali jsme statečně, ale porazila nás jiná ZŠ. Všem moc děkujeme za účast!
 • Již třetím rokem jsme pořádali Mikulášskou nadílku (viz foto).
IMG 20191204 110041 5eac7e2f00
 • Spojili jsme se se školním časopisem, ve kterém se průběžně žáci mohli dočíst informace o práci žákovského parlamentu .
 • Nově jsme doplnili lavičky na chodbách o barevné sedáky. 
 • Spojili jsme se s kreativními žáky naší školy a zafinancovali jejich tvorbu, proto jste si mohli také všimnout na chodbách školy nádherných obrazů, které jsou právě jejich dílem. Například před učebnou přírodopisu naleznete obraz znázorňující lidskou DNA.
 • Už dvakrát jsme reprezentovali naší školu na akci Dětské fórum, kterou pořádá ÚMČ Praha 15. S žáky z jiných základních škol jsme zde například 10. 3. 2020 diskutovali na téma Participace a veřejný prostor (viz foto).
IMG 4920IMG 4919
 • Někteří zástupci ŽaPa se též účastnili setkání Pražského parlamentu dětí a mládeže (PPDM), jež tvoří zástupci žáků základních a středních škol z jednotlivých pražských obvodů a městských částí. Pražský parlament dětí a mládeže formou návrhů, doporučení, připomínek a podnětů rozhoduje o všech otázkách týkajících se zájmů, práv a povinností dětí a mládeže (např. vhodným způsobem upozorňuje na společenské problémy, napomáhá šířit myšlenky Úmluvy o právech dítěte).
 • Rozdávali jsme odměny třídám, které vyhrály v námi pořádaných akcích (opět viz foto). 

image10image17

Základní informace
 
FUNKCE
Předseda: Kateřina Č. (8.C)
Místopředseda: Petr D. (8.A)
Rozhlas: Natálie T. (8.A)
Nástěnka: Andrea H., Jan V. (9.A)
Koordinátor ŽaPa: Mgr. Aneta Míčková
 
SCHŮZE
Scházíme se vdždy jednou za 14 dní. Rozpis termínů schůzek naleznete zde a na nástěnkách ŽaPa v šatně I. a II. stupně. Mimořádáná schůze ŽaPa je vždy vyhlášena školním rozhlasem. 
Rozpis termínů schůzek od roku 2020
8. 1. od 7:25 v uč. PŘ
22. 1. od 7:25 v uč. PŘ
5. 2. od 7:25 v uč. PŘ
19. 2. od 7:25 v uč. PŘ
4.3. od 7:25 v uč. PŘ
18. 3. od 7:25 v uč. PŘ
1. 4. od 7:25 v uč. PŘ
15. 4. od 7:25 v uč. PŘ
29. 4. od 7:25 v uč. PŘ
 
SBĚR PAPÍRU
Papír
 
SBĚR KNÍŽEK
Knížky
 
 

ŠKOLNÍ ROK 2018/2019 

Výzdoba chodeb na ZŠ Veronské náměstí

Tento školní rok se kromě tradiční výzdoby chodeb na ZŠ Veronské náměstí objevila celá řada zajímavých věcí. Žákovský parlament obohatil chodby o sedací pytle a knihovničky, které mají podpořit čtení žáků. Žákyně z 8. ročníku, které patří velké dík, vyrobila pro školu originální paletové sedačky, stoleček a knihovničku. Papírové puzzle na chodbě 2. stupně, které tvoří okouzlující 3D dekoraci, jsou dílem paní učitelky Honcové. Doufáme, že se nám podaří vytvářet na naší škole příjemnější prostředí i další školní rok.

IMG 1313IMG 1319IMG 1328

Vlastní merch na škole

Na konci školního roku 2018/2019 jsme se jako žákovský parlament pustili ve spolupráci s týmem ze Schools United do náročného zařizování školního oblečení. Ale výsledek stál za to a myslíme si, že byli spokojeni nejen naši spolužáci, ale také učitelé. 

stažený soubor

Návštěva Poslanecké sněmovny

Dne 27. 2. 2019 vybraní zástupci žákovského parlamentu z 5. - 9. ročníku navštívili Poslaneckou sněmovnu. 

Poslanecká

Co o nás letos napsali v Hlasateli?

Na Základní škole Veronské náměstí tvoří žákovský parlament dva zástupci z každé třídy od 4. do 9. ročníku. Jedná se hlavně o žáky, kteří se chtějí podílet na fungování naší školy a vytvářet organizovaný a kultivovaný „hlas žáků“.

Díky žákovskému parlamentu se škola zapojila do nekomerčního projektu s názvem Hrdá škola, jehož cílem je prožít školní rok trochu jinak. Každá škola, která je do projektu zapojena, musí uspořádat několik aktivit z tohoto projektu v určeném termínu. Na konci roku organizátoři projektu vylosují tři školy, které mohou vyhrát zajímavé ceny.

Aby děti byly na internetu v bezpečí, přihlásili jsme se též do projektu Buď safe online od expertů z Avastu, kteří pořádají s bývalým a dětmi známým youtuberem Jirkou Králem několik workshopů přímo na školách.

Mimo tyto projekty zástupci ŽP přinášejí na pravidelné schůzky řadu dalších návrhů, kterými lze oživit studentský život. Ať už si žáci vyberou den, při kterém chtějí do školy přijít v šíleném účesu nebo si pouze zavzpomínat na tradiční svátky naší republiky, vždy se jedná o pestré akce.

Zástupci ŽP si také vzali na starost sběr papíru a po komunikaci s žáky všech tříd se rozhodli, že investují vytěžené peníze do výzdoby chodeb naší školy. Ve vytváření herního a přátelského prostředí na chodbách pokračují žáci už od loňského školního roku. Nedávno obohatili první stupeň o tzv. ručkovací strom (viz obrázek), který má sloužit ke zlepšení dětské motoriky.

Dalším zajímavým nápadem našich žáků je dovybavit školní chodby knihovničkami a podpořit tak čtení dětí. Žákovský parlament proto aktivně od začátku školního roku vyzývá žáky i jejich rodiče, aby do školy nosili knihy, které již nečtou a zabírají v jejich domácnosti místo.

strom

Plány na školní rok 2018/2019

Naše škola se díky žákovskému parlamentu zapojila do nekomerčního projektu HRDÁ ŠKOLA, jehož cílem je prožít rok na škole trochu jinak. Projekt zahrnuje několik aktivit. Zástupci se shodli, že chtějí v průběhu školního roku uspořádat všechny navržené akce od organizace Schools United.
Cílem je uspořádat několik aktivit z tohoto projektu v daný termín. Na konci roku organizátoři projektu vylosují 3 školy, které za splnění těchto akcí vyhrávají super ceny (sadu fotbalových míčů, školní vlajku či pingpongový stůl). Navíc je skvělé, že všechny tyto aktivity pořádají zúčastněné školy ve stejný den, takže je možné sledovat, jak prožívají tyto dny i ostatní školy.

Akce, které patří do projektu HRDÁ ŠKOLA:
31. října: Halloween ve škole
22. listopadu: Školní suit up den (formální oblečení)
1. listopadu: Dobrý skutek ve škole
V rámci tohoto dne by se žákovský parlament vydal do zdejšího domu s pečovatelskou službou.
16. ledna: Teplákový den
11. února: Barevný den
28. března: Den učitelů
5. dubna: Světový den zdraví
3. června: Den slavných
25. června: Den hudby

Mimo projekt „Hrdá škola“ zástupci žákovského parlamentu přednesli řadu dalších návrhů, kterými lze oživit studentský život na naší škole. 

Žákovský parlament chce z loňského roku pokračovat ve výzdobě chodeb školy, a proto si tento školní rok vzal na starost SBĚR PAPÍRU. Vybrané peníze bude žákovský parlament investovat do výzdoby naší školy (např. sedací pytle na chodbě).
V plánu je taktéž vyzdobit školní chodby „knihovničkami“. Cílem je, aby žáci nevyhazovali knihy, které nenašly v jejich domácnostech místo v poličce, taktéž podpořit samotné čtení žáků.

 Mgr. Aneta Míčková, Mgr. Romana Mašátová

OBECNÉ INFORMACE O ŽÁKOVSKÉM PARLAMENTU

JE TU PRO TY Z VÁS, KTERÉ ZAJÍMÁ VŠE, CO SE VE ŠKOLE DĚJE,
KTEŘÍ CHTĚJÍ BÝT U TOHO,
MAJÍ ZÁJEM NĚCO VE ŠKOLE MĚNIT
JSOU OCHOTNI OBĚTOVAT SVŮJ VOLNÝ ČAS.

Chceš pracovat v žákovském parlamentu?

Podmínky, které bys měl splňovat:

 • mít čas na společná setkání
 • být připraven/a/ převzít odpovědnost a hájit zájmy spolužáků
 • nevyhýbat se práci pro druhé
 • nemít slabý prospěch (občas musíme pracovat v době výuky – musíš si sám/a/ doplnit učivo) ani problémy s kázní
 • dokázat se vyjadřovat kultivovaně, umět obhájit své názory a požadavky

Členy žákovského parlamentu jsou zvolení zástupci 5. – 9. tříd, na schůzky pravidelně docházejí i zástupci čtvrtých tříd, aby se seznámili s jeho činností. Všichni přenášejí informace o chystaných akcích svým spolužákům.